27.08.2021
Поділитися: 0
 • Facebook
16310

Фінансова грамотність для дітей – навіщо потрібні ці знання?

Гроші в сучасному світі відіграють величезну роль. Щодня ми стикаємося з покупкою, оплатою, продажем, використанням готівки та безготівкових коштів, і все це стосується не тільки дорослих, а й маленьких дітей. Ще з початкової школи діти опиняються  у світі фінансів – вони бачать, як будь-яка сфера життя пов’язана з грошима, дивляться, як батьки ведуть сімейний бюджет. Зокрема і самі отримують деяку суму від мами, тата, бабусі та інших родичів на покупку подарунків, солодощів, іграшок, приємних дитячих дрібниць. У багатьох сім’ях прийнято оплачувати дітям домашню працю, стимулювати підлітків добре вчитися або читати книги з управління кишеньковими грошима.

Отримуючи немаленьку для дитини суму на свято, наприклад, подарунок від дідуся в День народження, іменинник часто не знає, куди її витратити. Щоб навчитися правильно розподіляти кошти, дитині необхідно з маленького віку вчитися основам фінансової грамотності. З огляду на те, що в школі учням викладають предмети, пов’язані з цією темою, тільки в старших класах, батькам необхідно самим не втратити момент. Адже пізно вчити дитину правильно витрачати гроші, коли вона вже давно самостійно ходить у магазин, отримує кошти на особисті витрати. Чомусь дитина навчилася сама, щось перейняла від батьків та інших дорослих.

користь фінансової грамотності

Фінансова грамотність

Фінансова грамотність – це сукупність отриманих знань і набутих навичок, без яких складно взаємодіяти з грошима розумно. Опанувати її необхідно кожній людині, адже саме від неї залежить фінансовий добробут і комфортне життя в цілому.

Навчити малюка здійснювати товарно-грошовий обмін варто ще в ранньому дитинстві. Кожен з нас пам’ятає, як грав у дворі з друзями, купуючи за листочки (придуману валюту) «коштовності», як обмінювався іграшками, як завів першу в житті скарбничку і збирав потрібну суму на велику покупку. Саме в цей момент важливо починати ненав’язливо пояснювати такі поняття, як «обмін», «бартер», «заощадження», «усвідомлене споживання».

З молодших класів діти, вивчаючи математику, стикаються з тим, що таке ціна, кількість, вартість, а також з іншими аналогічними поняттями. Проте загальних знань усе ще недостатньо для того, щоб навчитися приймати ефективні рішення, управляти фінансами, реалізовувати свої цілі, відкладаючи доступну суму і не обмежуючи при цьому свої інтереси.

Навчання тому, як правильно управляти своїми фінансами, найкраще проходити на додаткових курсах з фінансової грамотності для дітей. На них фахівці доступною мовою пояснять важливі речі, складні для розуміння в шкільному віці.

Уроки фінансової грамотності в початковій школі

Багатьом батькам здається, що їхні син або дочка ще маленькі. Вони ж купують тільки жуйку в найближчому магазині, то і вчитися тут нічому. А коли виростуть, почнуть заробляти власні гроші, тоді і збагнуть, як управляти прибутком. Однак це помилкова думка. Усі найважливіші навички та знання варто закладати ще в ранньому віці.

Великою проблемою є відсутність фінансової освіти в школі. Учні старших класів іноді вивчають низку відповідних дисциплін, але найчастіше їх включають до шкільної програми лише в приватних школах. При цьому зазвичай вони мають факультативний характер.

навчання дітей фінансової грамотності

Фінансова грамотність для дітей має починатися з усвідомлення основних тем:

 • поява грошей і товарно-грошових відносин;
 • природа грошей і їх функції;
 • знання про те, як скласти фінансовий звіт своїх витрат;
 • як навчитися економити кошти і зберігати те, що є;
 • головні правила накопичення;
 • як раціонально витрачати гроші і жити відповідно до своїх достатків.

Для дитячого розуміння теми фінансів цих ключових знань буде достатньо. Навіть більше, добре засвоївши початковий рівень фінансової грамотності ще в шкільному віці, дорослій людині буде легше досягти фінансової незалежності й комфорту.

Знання, які стануть у пригоді підліткам

Поки син або дочка маленькі, батьки купують їм іграшки, солодощі, нові речі й гаджети. За цей час дитина встигає звикнути, що все береться «з нізвідки». Їй важко усвідомити цінність грошей і труднощі їх заробляння, особливо сьогодні, коли готівкою майже не користуються. Малюк з мамою йде в магазин, бере машинку, а на касі мама простягає касиру карту або прикладає телефон. У такому разі тема грошей зовсім не фігурує в голові у дітей.

Щоб ази економіки було простіше зрозуміти й запам’ятати, підліткам оформляють дитячу банківську карту, прив’язану до батьківського рахунку. Це допомагає їм наочно бачити, скільки грошей є, куди вони були витрачені й скільки вдалося заощадити. Розраховуючись самостійно, простіше зрозуміти цінність грошей. Дитина вже не схоче купувати всі поспіль шоколадки, коли можна відкладати якийсь час і купити самокат. Бачачи залишок на своїй карті, їй простіше зрозуміти, чому дорослі іноді відмовляють у покупках.

Пояснювати самим, купити книги з фінансової грамотності дітей, знайти потрібні курси – це важливий внесок батьків в освіту і розвиток своїх дітей, а також у подальше успішне життя.

фінансова грамотність для дитини

Курси для дітей від SMARTUM

Привчити дітей економити, розуміти цінність грошей, грамотно розподіляти певну суму допоможуть курси фінансової грамотності для дітей. До таких належить програма «Амаматика» від Академії розвитку інтелекту SMARTUM. Вона розроблена високопрофесійними педагогами з великим стажем роботи, з урахуванням зростаючих вимог до освіти дітей. Зрозумілий алгоритм навчання, сучасні методики роботи, індивідуальний підхід до кожного учня сприяють отриманню приголомшливих результатів.

З її допомогою учень зможе навчитися:

 • поводитися з грошима (як правильно витрачати, усвідомлено підходити до покупок, накопичувати, розуміти їх цінність і складність заробітку);
 • приймати самостійне рішення про витрати;
 • розбиратися в своїх бажаннях і цілях покупки – без чого не обійтися, а на чому можна заощадити;
 • відмовлятися від безглуздих покупок для придбання чогось необхідного.

Школа фінансової грамотності для дітей необхідна будь-якому школяреві. Крім того, що малюк навчиться правильно вибудовувати відносини з грошима, ці знання знадобляться йому протягом усього життя.

«Амаматика» – комплексний курс для дітей з 1 по 5 клас, що дає знання не тільки про фінанси, а й розвиває інші сфери інтелекту. Наприклад, логіку, мислення, увагу, а також математичні здібності учня.